کارگاه آشنایی کودکان با دست بافت های سنتی
خرداد 30, 1396
برنامه دوچرخه سواری آب و جاروی بهاری
خرداد 30, 1396

كارگاه رنگرزی طبيعي در حاشیه شورای جهانی صنایع دستی

هم زمان با برگزاري هجدهمين مجمع عمومي شوراي جهاني صنايع دستي، كارگاه يك روزه (تخصصي- بين المللي) رنگ هاي طبيعي در تاريخ ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۶ برابر با ۵ مهر ماه ۱۳۹۵ توسط اداره كل توسعه و ترويج معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي كشور و با همكاري معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي اداره كل ميراث فرهنگي استان اصفهان و شرکت تعاونی پرسیس جهان نگاره، با حضور هنرمندان، اساتيد مجرب و كارشناسان در محل هنرستان هنرهاي زيباي اصفهان برگزار گرديد.
این کارگاه با سخنرانی خانم غدا هیجاوی، رییس منطقه ای آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی آغاز شد، او در ابتدای این کارگاه خاطر نشان کرد: رنگ‌های صنعتی به محیط زیست آسیب می‌رساند. به همین سبب در شورای جهانی صنایع دستی درصدد هستیم استفاده از رنگ‌های گیاهی را احیا کنیم.

دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، پس از خوشامدگویی به میهمانان داخلی و خارجی حاضر در کارگاه، از مشارکت بخش خصوصی در برگزاری این کارگاه تقدیر نمود.

در ادامه سایادا قزنوی عضو افتخاری شورای جهانی، شمیم آرا از کشور بنگلادش، مونیکا ساولا از کشور هند و استاد فتحعلی قشقایی‌فر و دکتر جلیل جوکار کارشناسان شرکت پرسیس جهان نگاره به نمایندگی از ایران، روش رنگرزی طبیعی کشورهای خود را به شرکت‌کنندگان آموزش دادند.

علی حاجی شیزری مدیر کل دفترتوسعه، ترویج و آموزش معاونت صنایع دستی کشور استقبال از کارگاه را بیش از حد انتظار دانست و به خبرنگار ایسنا گفت:‌ قرار بود فقط ۴۰ نفر در این کارگاه حاضر باشند اما با توجه به استقبال اساتید دانشگاه و کارشناسان این حوزه، این کارگاه با حضور ۷۰ نفر برگزار شد. قرار است در پایان این کارگاه، گواهی‌نامه‌هایی به شرکت‌کنندگان اهدا شود. این گواهی‌نامه توسط غدا هیجاوی – رییس صنایع دستی منطقه آسیا و اقیانوسیه -، مسعود سلطانی‌فر – رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری – و وانگ شانگ – قائم مقام رییس شورای جهانی صنایع دستی – امضا شده است.

شایان ذكر است آموزش رنگرزي الیاف طبیعی با استفاده از رنگ هاي طبيعي با هدف ارتقاء و انتقال دانش كار، ايجاد مهارت ها، افزايش بهره وري، به هنگام كردن و ارتقاي معلومات و تجارب شاغلان و هنرمندان ساير كشورها در حوزه رنگرزي سنتي و رشته هاي مرتبط با آن از جمله اهداف اين كارگاه آموزشي بود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *